"Modlitba očistí duši, bolest očistí tělo."
[Film] Nanga Parbat
Strhující příběh vyprávějící o jedné z nejslavnějších německých expedic do Himalájí.
Taky jste někdy zažili ten pocit dokonalého duševního uspokojení, když si rozšíříte obzory něčím novým a jen pár dní nato se vám to nějakým způsobem hodí, aniž byste to očekávali? Mě se to stalo právě v případě Nanga Parbat. K Vánocům jsem, ostatně jako skoro každý rok, dostal i pár knih. Letos to byly bez vyjímky vše knihy o horolozecství. Mimo jiné i biografická kniha Reinholda Messnera, poeticky nazvaná Osudová hora. A Nanga je osudovou horou. Tedy alespoň pro Němce. Na jejim vrcholu stálo nezpočet Němců, ale pro mnoho dalších zůstala Nanga Parbat nedosažitelným cílem. Pro některé se stala i hrobem.Stejně jako expedice, o niž film vypráví, tak i natáčení proběhlo v německé režii. Schválně. Co se vám vybaví, když se řekne německá produkce? Ať jste si řekli cokoliv, pravděpodobně ve vašem výčtu nechybí Uwe Boll, podivné krimiseriály, či podprůměrné katastrofické filmy. Ovšem ne všechno, na co Němci sáhnou, se promění ve zklamání. Pokud totiž opravdu něco umí, pak jsou to dramata. A Nanga Parbat je drama v ryzím slova smyslu. Celá expedice byla poznamenána událostmi, které člověk v plném významu pochopí, až když se dostane na dřeň hlavním účastníkům. Budiž filmařům ke cti, že se o toto opravdu pokusili a zachytili více, či méně smutné fakty v celém rozsahu. Většinou sice v pouhých náznacích, ale jinak to zřejmě nešlo vměstnat pod dvě hodiny stopáže.
Bratři Reinhold a Günter Messnerovi mají horolezectví v krvi. Je to jejich jediná vášeň už od útlého dětství a podle svých vzorů – Willyho Merkela a Hermanna Buhla – si jako konečnou metu volí Nanga Parbat. Alpy jsou pro ně brzy malé a veškeré vyhlídky upírají do Himalájí. Reinhold dostane svou šanci jako první a to v expedici Karla Marii Herrligkoffera. Karl je bratr Willyho Merkela. Willy kdysi pouhých 1000 mterů pod vrcholem tragicky zahynul. Jeho bratra to poznamenalo na celý život a ten zasvětil Willyho ideálům. Organizuje expedice na Nangu a snaží se dosáhnout vrcholu. Několikrát se však expedice díky různým nezdarům nepodaří a jediný úspěch Karlovi nestačí. Odporoval totiž bratrovým ideálům o kamarádství, kdy vrcholu dosáhne určený tým za pomoci všech. Na vrchol se vydal sám Hermann Buhl a to navzdory Karlovým rozkazům. Bez jakékoliv výstroje dosáhl vrcholu a povedlo se mu vrátit zpět. Nanga si ale vyžádala svou cenu. Hermann Buhl už po expedici nikdy nebyl takový, jako dřív.
Karl se v zoufalé snaze naplnit bratrovy sny rozhodne uskutečnit další výpravu, na niž sezve nejzvučnější německá horolezecká jména. Svou šanci dostává i Reinhold, což Günter nese s jistým zklamáním, ale úspěch bratrovi přeje. Snad božím zásahem těsně před odjezdem expedice vypadne z týmu jeden horolezec. Karl v zoufalství požádá Reinholda o nalezení náhrady. Na jeho doporučení se tak do expedice dostává i Günter a tragický kruh se tím uzavírá.
Expedice nemá za cíl nic menšího, než pokořit do té doby nepokořenou Rupálskou stěnu. Nanga není nejvyšší horou v Himalájích. Ale rozhodně je nejnáročnější. Ať už to je díky počasí, které je na Nanze nejhorší ze všech osmitisícovek, nebo právě díky Rupálské stěně, což je největší a nejstrmější sráz na světě. Je dlouhá 4500 metrů. Nanga se ale ukáže v horším světle a počasí způsobí strach o úspěch celé výpravy. Situace se vyostřuje a začíná se ukazovat, že sen o jednotě a kamarádství byl utopie. Snad v sobeckém zájmu bratři Messnerovi dělají vše pro to, aby stanuli na vrcholu. Karl to nese s nelibostí a možná právě toto je okamžik, kdy se nadějná výprava mění v expedici, na jejimž vítězném pozadí se skví temná skvrna zrady, smrti a veřejného ponížení.
Jako základ pro scénář byla použita právě biografická kniha Reinholda, který v ní popisuje svou verzi expedice, jelikož Karl médiím vylíčil jen tu svou, ve které jsou bratři Messnerovi vyjeveni jako odpadlíci. Film je přednášen jako vyprávění Reinholda na tiskové konferenci, uspořádané po návratu expedice. Pokud přežijete slabší úvodní čtvrthodinku, zbyde na vás půldruhé hodiny čistého napětí. Přestože jsem celý příběh znal, měl jsem značné problémy odlepit se od obrazovky, když zvonila návštěva. V tomto filmu totiž není opravdu nepovedeného naprosto nic. Příběh, dechberoucí záběry Nangy Parbat, stylová a nepodbízivá hudba, která překrásným způsobem doplňuje atmosféru a fakt, že vše je podle skutečnosti, to vše dohromady filmaři umně zkloubili a výsledek stojí za to. Člověk by až nevěřil, že všechny lezecké záběry se natáčely v Alpách. Při pohledu na zasněžené stěny, ledopády a lavinová pole máte pocit, že naprosto chápete až slepou potřebu horolezců dosáhnout vrcholu. Chápete jejich riskování v zóně smrti, což je pobyt ve výšce nad 7500 metrů, kde už je tak málo kyslíku, že ho tělo nedokáže efektivně zpracovávat, takže bere energii z toho nejjednoduššího zdroje – svalů. Proto se horolezci z expedic vrací bez svalové hmoty, zato s pěknou tukovou pneumatikou na břichu. Film vás navíc nechá utvořit si vlastní závěr. Neříká, kdo v oné expedici byl ten špatný a kdo ne. I když, objektivně vzato, filmaři trošičku nadržují Messnerům.
Opravdu marně hledám něco, co bych filmu vytknul. Bohužel (bohudík) nenacházím nic. Snad jen to, že byl tak „krátký“. Žádnému z osudových momentů expedice není poskytnuto více prostoru, než je nezbytně nutné, což je škoda. Dovedu si Nangu lépe představit jako několikadílnou minisérii. Proč? Protože ten příběh si to zaslouží. Bohužel je to jen zbožné přání a proto vám doporučím knihu. Přesto je ze snímku perfekcionismus cítit z každé vteřiny. Například hlavní postavy jsou až děsivě podobné svým reálným protějškům.
Pokud by všechny německé filmy byly jako Nanga Parbat, nikdo by už nepotřeboval Hollywood, aby se královsky bavil. Přesně takto si totiž představuji opravdové drama.
Autor: Autor Vydáno: 17.4.2011 18:21 Přečteno: 1394x Hodnocení: neohodnoceno Vaše hodnocení: |
Hodnocení: 90%CSFD |
NRACERS2_CT
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.